25 Ağustos 2015

Uzman Erbaş Olma Şartları

Uzman Erbaş Olma Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri, uzman erbaş ihtiyacını karşılamak amacı ile her yıl kara kuvvetleri komutanlığına, hava kuvvetleri komutanlığına, deniz kuvvetleri komutanlığına ve jandarma genel komutanlığına uzman erbaş alımı yapmaktadır. Eğer Uzman Erbaş olmaya karar verdiyseniz 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek olmak,
  • En az lise mezunu veya yurt dışında dengi bir okuldan mezun olmak,
  • Askerliğini yapmış olmak veya halen silah altında bulunmak,
  • 01 Ocak 2015 yılı itibariyle terhis tarihlerinden en fazla 3 yıl geçmesi,
  • 01 Ocak 2015 tarihi ile yirmi altı yaşından gün almamış olmak,
  • 2015 yılı içerisinde Uzman Erbaş başvuru sınavına bir kez katılmak,

 Yukarıda belirtilen Uzman Erbaş olma şartlarına sahipseniz Ön Başvuru yapma yolunda size kimse engel olamaz. Ancak Ön Başvuru demek Uzman Erbaş olmak demek değildir. Akabinde yazılı sınava çağrılacaksınız. Sınava gelirken sizden bir takım evraklar isteyecekler. Bu evraklarla birlikte Kayıt- Kabul işlemi gerçekleşecek. Daha sonra Fiziki Yeterlilik ve Dayanıklılık Testi, Ön sağlık muayenesi, sözlü mülakat, askeri hastaneye sevk ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Bu aşamalardan geçen arkadaşlar dosyası hazırlanır ve tayinleri yapılmak için Tayin Daire Başkanlığına ulaştırılır. Dosyaların Tayin Daire Başkanlığına ulaşmasını müteakip atamanız yapılır. Atama yapılan birliğe 1 hafta içerisinde katılmanız gerekmektedir.

Uzman Erbaş olma yolunda gerekli detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili kuvvetin resmi internet sitesinden yararlanabilirsiniz.

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. fatih dedi ki:

    ben liseyi acıktan okuyorum olurmu askerligimi yeni yaptım

YORUM YAZ
Yandex.Metrica
Memur Maaşları Sözleşmeli Er Maaşları